Szklane magnesy (DIY) Krok po kroku

szklane magnesy

Lubicie kolorowe magnesy? Ja bardzo. Na naszej lodówce jest ich pełno. Część z nich stanowią pamiątki przywiezione z podróży, część z nich sama wykonałam. Tak jak te, które prezentuję w tym poście.

Dawno temu podobne szklane magnesy zobaczyłam na jakimś blogu rękodzielniczym. Pani, która je wykonała mieszkała w Anglii. U nas na próżno poszukiwałam odpowiednich szkiełek. I kiedy już zapomniałam o całej sprawie, natknęłam się na kamyczki, których używa się do ozdoby doniczek  wazonów. Wśród wielu kolorów znalazłam zupełnie przezroczyste. Wykupiłam wszystkie jakie były, bo byłam przekonana, że zrobię mnóstwo magnesów. Trochę zrobiłam.

No i podczas mojego ostatniego L4 znalazłam owe szkiełka. Całe pudełko. Magnesy też były, a że od kuzynki pożyczyłam żywicę, to powstał nowy komplet – owocowy. Jako tła użyłam papieru do scrapbookingu. Trzeba pamiętać, że papier, którego użyjemy będzie właściwie całkowicie zmoczony żywicą, dlatego nie można użyć wydruków, które nie są WODOODPORNE! Ja używam właśnie takich papierów lub zamawiam wydruki w drukarni.

Obecnie szklane kaboszony można, bez problemu kupić przez internet. I to nie tylko okrągłe, ale też owalne czy prostokątne.

Jak przeczytacie poniżej, żywica, której użyłam nie jest niezbędna. Można ją zastąpić Magic’iem, choć na pewno z żywicą jest łatwiej. Wiem co mówię, bo pierwsze magnesy robiłam za pomocą tego kleju.

SZKLANE MAGNESY

POTRZEBNE MATERIAŁY

 • szklane kaboszony
 • płynna żywica (MOD PODGE)
 • klej Magic
 • magnesy neodymowe (najlepiej o wymiarach ok. 10x2mm)
 • papiery lub wydruki
 • małe nożyczki

DO DZIEŁA!

Najpierw musisz wybrać papier z motywami, które zamierzasz umieścić na magnesach. Trzeba wziąć pod uwagę rozmiar Twoich kaboszonów i to czy chcesz aby pojawiły się one w całości czy tylko ich fragmenty. Czasami zdarza się tak, że konkretny obrazek nie mieści się pod szkiełkiem, ale jego fragment tez wygląda ciekawie.

Kiedy się już zdecydujesz, ułóż na płaskiej powierzchni papiery, a na nich kaboszony w odpowiednich miejscach.

szklane magnesy

Teraz nałóż na spód każdego szkiełka kroplę żywicy, o powierzchni ok. 1/4 całego dna kaboszonu. Uważaj aby nie było w niej bąbelków powietrza. Przyłóż kaboszon do papieru i przyklej w wybranym miejscu. Ponieważ żywica jest przezroczysta nie powinno być problemu z trafieniem. Możesz go nieco przesunąć jeśli chcesz coś zmienić. Nie przejmuj się jeśli trochę wypłynie po bokach, odetniesz ją potem nożyczkami.

szklane magnesy

Kaboszony możesz również przykleić klejem MAGIC, jednak jest on nieprzezroczysty i istnieje obawa, że nie uda się go umieści dokładnie tam gdzie zaplanowałeś. Nie można również skorygować jeśli już zetknie się z papierem. Pierwsze magnesy przyklejałam właśnie w ten sposób i byłam zadowolona z efektu.

Przyklejone kaboszony pozostaw do wyschnięcia na kilka godzin, najlepiej na całą noc.

Teraz przyszła pora na wycięcie. Najlepiej do tego celu nadają się małe nożyczki, np. do paznokci. Wytnij równo z dnem kaboszonu, tak aby papier nie wystawał, ale także nie wycinaj zbyt głęboko. Widoczny z góry obrazek powinien wypełniać cały kaboszon.

Kiedy już wytniesz, możesz przykleić magnes. Połóż szkiełka do góry dnem. Na środek papieru nanieś niewielką kroplę kleju Magic.

szklane magnesy

Następnie przyklej magnes. Dobrze dociśnij. Nie przejmuj się jeśli trochę kleju wycieknie. Po wyschnięciu stanie się przezroczysty.

szklane magnesy

Ułóż gotowe magnesy w odległości ok. 5 cm od siebie, tak aby się nie przyciągnęły. Poczekaj aż klej wyschnie (najlepiej na noc).

szklane magnesy

Teraz możesz się już cieszyć własnoręcznie wykonanymi magnesami :)

 • 5

  Ocena ogólna

 • Ocena czytających: 2 Głosy

Udostępnij

Może Cię zainteresować

5 comments on “Szklane magnesy (DIY) Krok po kroku

 1. 6 maja 2016 - 18:49

  Ależ one urocze! Szalenie mi się podobają :)

 2. 8 maja 2016 - 15:15

  Śliczne ! :)

 3. 17 maja 2016 - 20:31

  Świetny pomysł! Podziwiam Twoją kreatywność :-)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *