Jesienna marmolada

 

jesienna marmolada

Marmoladę kupuję raz do roku. Przed tłustym czwartkiem, do nadziewania pączków. Zawsze za duże opakowanie, w związku z czym potem zalega w lodówce aż się zepsuje i trzeba ją wyrzucić. Po prostu nie ma na nią amatorów. Dlatego też nie mam pojęcia skąd mi przyszedł do głowy pomysł aby zrobić ją samemu. Kiedy trzy dni temu smażyłam Szarą Renetę, na mus do szarlotki, akurat w domu miałam również trochę gruszek i niezbyt słodkich śliwek. No i w jednym garnku wylądowały same jabłka, a w drugim jabłka, gruszki i śliwki. Dzisiaj marmolada wylądowała w słoiczkach, przy okazji wypróbowałam moje nowe Wecki.

Jesienna marmolada

Składniki:
  • jabłka (ok. 1 kg)
  • gruszki (ok. 1 kg)
  • śliwki (ok. 1 kg)
  • maliny (ok 0,5 kg)
  • cukier (ok. 1 kg)
Wszystkie owoce dokładnie umyłam. Jabłka i gruszki obrałam i pokroiłam w plasterki. Śliwki wydrylowałam i przekroiłam na pół. Owoce przełożyłam do dużego garnka, wlałam pół szklanki wody. Wstawiłam na średni ogień, kiedy woda się zagotowała zmniejszyłam do minimum. Mieszałam drewnianą łyżką, gdyż moja ulubiona szpatułka przy takiej ilości owoców zaczęła trzeszczeć! Pogotowałam pół godziny po czym wyłączyłam i zostawiłam do następnego dnia.
Nazajutrz wsypałam do owoców ok. o,5 kg cukru. Smażyłam przez około 2 godziny co jakiś czas mieszając. W międzyczasie dodałam maliny. Zblendowałam owoce, po czym przetarłam je przez sitko, głównie po to aby pozbyć się pesteczek z malin. Wyłączyłam i zostawiłam na kolejny dzień.
Kolejnego dnia smażyłam znów około dwóch godzin aby marmolada odpowiednio zgęstniała. Dodałam więcej cukru. Uzyskałam konsystencję raczej miękkiej marmolady. Przelałam ją do wyparzonych słoiczków, dokładnie zakręciłam, Wecki pozamykałam i zostawiłam do ostygnięcia. Następnie zapasteryzowałam w piekarniku przez 20 minut w temp. 125 st. C.

Smacznego życzy Marzena :)

  • 0

    Ocena ogólna

  • Ocena czytających: 0 Głosy

Udostępnij

Może Cię zainteresować

One comment

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *