Uszyj wielkanocnego zajączka (DIY) Krok po kroku

 

uszyj zajączka

Przy okazji życzeń Wielkanocnych zamieściłam zdjęcie z trzema uszytymi przeze mnie zajączkami. Dostałam kilka pytań, czy może mam szablon. Dobrze się złożyło, bo szyjąc je w tym roku, pomyślałam o zrobieniu tutorialu i fotografowałam poszczególne etapy. Wzór na zajączka znalazłam kilkanaście lat temu w jakimś kobiecym magazynie. Niestety oryginalny szablon gdzieś się zagubił, choć zostały mi wycięte elementy. Uszyłam ich już kilka i za każdym razem jakoś ulotniły się z domu.

Zajączek jest niewielkich rozmiarów, razem z uszami mierzy ok. 18 cm. Można go uszyć ręcznie lub na maszynie. Ja szyję ręcznie, dlatego, że elementy są niewielkie i naprawdę nie zajmuje to wiele czasu. Poza tym, szyjąc w ten sposób mogę łatwiej zachować kształt, a w używaniu maszynie nie mam tak dużej wprawy. Jednego zajączka uszyłam w ciągu standardowego filmu (oczywiście takiego, który widziałam już milion razy ;)).

Do zrobienia zajączka będzie Wam potrzebny materiał, najlepiej cienka bawełna. Wystarczą skrawki, chyba że postanowicie uszyć większego zajączka. Szablon można powiększyć, w ustawieniach drukarki. Jako wypełnienia użyłam wypełnienia z poduszki (za ok. 3 zł w Ikea).

POTRZEBNE MATERIAŁY

 • cienka bawełna
 • nić
 • igła
 • szpilki
 • koraliki (na oczy)
 • nożyczki
 • ołówek lub mydełko krawieckie
 • wypełnienie (np. wata, wnętrze poduszki, itp.)
 • szablon
 • ewentualnie ulubiony film ;)

DO DZIEŁA!

Po pierwsze i najważniejsze: potrzebujesz szablonu.

Pobierz i wydrukuj szablon. Wytnij wzdłuż linii elementy zajączka.

zajączek tutorial, uszyj zajączka 1

Na zdjęciu powyżej korpus wygląda nieco inaczej niż ten na przygotowanym przeze mnie szablonie. Jest to zmiana, która nie wpływa na kształt, a znacząco ułatwia szycie.

Teraz przygotuj materiał. Złóż na pół prawą stroną do środka. Jeśli posiada on jakiś wzór postaraj się aby ułożony był symetrycznie.

Pospinaj materiał szpilkami, przyłóż i odrysuj wykroje.

Korpus x1

Łapka x2

Noga x2

Ucho x2

Na uszy możesz użyć dwóch kolorów materiału.

zajączek tutorial, uszyj zajączka 2

Teraz nawlecz nitkę na igłę. Będziesz szyć. Każdy ma swój własny styl szycia. Ja używam ściegu „za igłą”. Ważne aby Twój ścieg był dość gęsty i w miarę równy. No i staraj się aby nie był zbyt luźny.

zajączek tutorial, uszyj zajączka 3

Tak jak widać na zdjęciu powyżej, najpierw należy zszyć części. Wycinać będziesz później.

Pamiętaj aby nie zaszyć do końca :) Najwęższą prostą zostaw nie przeszytą.

Ponieważ elementy zabawki są wywrócone na drugą stronę tylko raz, nie ma potrzeby zostawiać dużych zapasów, wystarczy ok. 5mm. Wytnij wszystkie elementy.

Następnie ponacinaj zapasy w miejscach gdzie elementy mają łuki, np. stopy. Nacinaj ostrożnie, tak aby nie przeciąć szwu. Patrz zdjęcie poniżej.

zajączek tutorial, uszyj zajączka 4

Przyszła pora na wywrócenie wszystkich części na drugą stronę. Ja robię to w ten sposób, że wkładam w otwór tępy koniec ołówka i delikatnie rozpycham szwy. Potem wywijam każdy element. Uważaj, bo materiał może się szczępić i osłabić szwy.

zajączek tutorial, uszyj zajączka 5

Kolejnym krokiem będzie wypychanie. Ważne aby wypełniony element miał ładny kształt, ale nie powinien być za twardy. Pamiętaj, że bądź co bądź, to w końcu maskotka.

Acha, nie wypełniaj uszu!

zajączek tutorial, uszyj zajączka 6

Przyszedł czas na połączenie maskotki w całość. Najpierw przyszyj nogi. Podwiń materiał na dole korpusu, wsuń do środka nogi i przypnij je szpilami. Sprawdź czy są jednakowej długości i czy obie są w dobrą stronę. Pamiętaj aby szew korpusu znajdował się dokładnie pośrodku nóg. Po prostu przeszyj na wszystkie cztery warstwy materiału, tak jakbyś zrobił (-a) to na maszynie.

zajączek tutorial, uszyj zajączka 7

zajączek tutorial, uszyj zajączka

Pozostałe elementy doszyjesz do korpusu. Szyjąc łapkę, zawiń materiał do środka, a następnie zaszyj. Od razu przyszyj ją do korpusu. Podobnie drugą.

Teraz czas na uszy. Zawiń materiał do środka, a potem na pół. Zszyj. Zdecyduj czy chcesz aby uszy były, tak jak u moich, skierowane do góry, czy może zwisające. Przyłóż je do głowy i przyszyj.

zajączek tutorial, uszyj zajączka 8

Zostały jeszcze oczy. W tym celu przygotuj dwa koraliki. Wbij igłę w miejscu gdzie chcesz aby znajdowało się oko i przebij symetrycznie na drugą stronę głowy. Nawlecz na igłę koralik (sprawdź najpierw czy koraliki przejdą przez igłę), wbij ją z okiem na drugą stronę. Nawlecz drugi koralik i postąp podobnie. Wykonaj tę czynność 3 razy. Zakończ starając się ukryć nitkę za okiem. Obetnij.

Twój zajączek jest już właściwie gotowy. Ewentualnie możesz mu dorobić wąsy oraz pyszczek.

Miłej zabawy!

 • 4.6

  Ocena ogólna

 • Ocena czytających: 2 Głosy

Udostępnij

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *